Švietimo mainai Japonijoje, Yaotsu

2023-10-19

Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos mokinių ir mokytojų komanda 2023 metų rudenį dalyvavo Kauno savivaldybės miesto partnerio Japonijoje, Yaotsu švietimo mainų „Jaunųjų ambasadorių programoje“. Kaunas ir Yaotsu (Gifu pr.) partnerystę vysto nuo 2016 metų dėl šiuos miestus sujungusios istorinės asmenybės – Čijunės Sugiharos. Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazija nuo 2011 metų vystė draugiškas veiklas su Japonijos ambasada ir 2016 metais jų rekomenduota buvo pakviesta susidraugauti su Yaotsu mokyklomis. Nuo 2016 metų Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazija kasmet vykdė įvairius renginius ir projektus: Sugihara savaitės, Japonijos dienos WA, Aitvarų festivalius, tarptautines konferencijas. 2017-2019 metais buvo įgyvendintos mokinių iš Japonijos mainų programos. Iš viso Kaune per tris vasarų vizitus apsilankė 74 mokiniai ir 18 mokytojų. 2018 metais Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos 4 mokiniai ir 2 mokytojai vyko atsakomojo vizito į Japoniją pagal „Jaunųjų ambasadorių programą“.

Projekto puslapis čia: https://www.facebook.com/yaotsu.kaunas802

Prasidėjus pandemijai ir karui Ukrainoje mainų programa buvo sustabdyta ir 2020 metų pavasarį Kauno mokinių vizitas buvo atšauktas.

Per pastaruosius pandemijos ir karo metus abipusiai buvo vykdoma nuotolinė komunikacija, kartu su Kauno švietimo inovacijų centru ir VDU 2021-2023 metais organizuotos 3 tarptautinės mokinių konferencijos „Aš – Mes – Pasaulis“, kuriose nuotoliniu būdu dalyvavo mokiniai ir iš Japonijos mokyklų.

Džiaugiamės, kad šių metų gegužę Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje apsilankęs Yaotsu meras p. Masanori Kaneko nusprendė tęsti mainų programas ir pakvietė direktorę Liną Viršilienę atvykti į Yaotsu vizitui rudenį su dviem mokiniais.

Kauno savivaldybės „Jaunųjų ambasadorių programos“ paramos dėka į kelionę išvyko 2 mokinės: Emilija Šuminskaitė (8 kl.) ir Skaistė Vaidelytė (7 kl.), kurios pademonstravo aukštą mokymosi motyvaciją, japonų kalbos mokėjimą, prezentacijos ir meninės programos parengimą. Mokines lydėjo geografijos mokytoja ekspertė Laima Dilkevičienė ir japonų kalbos dėstytoja dr. Kristina Barancovaitė – Skindaravičienė. Vizito metu mokinės ir mokytojos dalyvavo mokymosi procese, bendruose renginiuose, atstovavo progimnaziją, reprezentavo Kauną ir Lietuvą. Buvo parengta meninė-muzikinė programa ir pažintinis pristatymas apie Lietuvą, Kauną ir mokyklą. Programos metu buvo skiriamas išskirtinis dėmesys diplomato  Č.Sugiharos atminimo įprasminimui. Mainų programoje delegacija aplankė Yaotsu švietimo įstaigas, kur dalyvavo ugdymo procese, pristatė savo pranešimą humaniškumo tema. Programos metu mokinės dalyvavo renginiuose ne tik  švietimo įstaigose, bet ir Yaotsu savivaldybėje, Yaotsu bendruomenės centre, kur atliko savo meninius pasirodymus, bendravo su žiniasklaidos atstovais. Buvo organizuota nuotolinė švietimo paskaita Yaotsu mokyklų mokiniams, kurioje direktorė Lina Viršilienė pristatė pranešimą apie Lietuvos ir Kauno išskirtinius kultūrinius bei istorinius akcentus ir pasidalino paskaita apie visuminio ugdymo koncepciją pagal Tarptautinio bakalaureato programas, įgyvendinamas Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje. Renginio antroji dalis buvo skirta susipažinimui su Č.Sugihara žygdarbio istorija bei organizuotas virtualus turas Kauno Č.Sugihara muziejuje. Susitikimas užbaigtas mokinių nuotoliniu susijungimu, kuriame Yaotsu ir Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos mokiniai skaitė savo kūrybos Haiku eiles. Vizito metu taip pat buvo aplankytas Yaotsu miestas ir apylinkės, Sugihara memorialinis muziejus. Delegacijos mokinės praleido 2 nakvynes Japonų šeimoje.

Mokytoja Laima Dilkevičieunė ir progimnazijos direktorė Lina Viršilienė turėjo susitikimus su Yaotsu miesto meru p. Masanori Kaneko, vicemeru Komi Koketsu, švietimo departamento vadovu p. Katsuyoshi Shamoto ir Yaotsu miesto švietimo taryba. Taip pat organizuotas susitikimas su Gifu gubernatoriumi p. Hajime Furuta, kuris džiaugėsi Lietuvos ir Japonijos draugiškais ryšiais, pasveikino Kauną tapus UNESCO paveldo miestu, domėjosi švietimo situacija Lietuvoje, mokytojų rengimo klausimais ir mokyklų aktualijomis. Susitikimų metu buvo aptartos švietimo mainų galimybės perspektyvai: toliau vykdomi nuotoliniai projektai, 2024 m. bus organizuojama jau tradicine tapusi tarptautinė mokinių tiriamųjų darbų konferencija Kaune, kurioje kasmet nuotoliniu būdu dalyvauja ir  Yaotsu mokyklų atstovai. Kartu su Yaotsu švietimo taryba buvo aptartas japonų mokinių vizito 2024 m. rugpjūčio-rugsėjo mėnesį programos scenarijus, planuojama 10 mokinių ir lydinčių mokytojų grupės apsilankymas Kaune ir Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje 2024 m. rudenį.

Mainų programos kitoje kelionės dalyje buvo suorganizuotos ekskursijos į svarbius šalies lankytinus objektus, aplankant Tokijo miestą. Japonijos sostinėje susitikome su Lietuvos ambasadoriumi Japonijoje Aurelijum Zyku, kuriam pristatėme Kauno ir Yaotsu švietimo mainų programą ir aptarėme tolimesnių švietimo mainų galimybes perspektyvoje.

Yaotsu savivaldybės atstovai labai palankiai įvertino mūsų delegacijos pasirengimą vizitui ir mokinių prezentaciją šalies bei lietuviškos kultūros pristatymą Yaotsu mokyklų mokiniams. Apibendrinant vizitą, galime džiaugtis sėkmingu ryšių plėtojimu, mokyklų mokiniai tęsia užsimezgusią draugystę, Yaotsu miesto tarybos ir bendruomenės nariai pageidauja ir toliau keistis mokinių delegacijomis bei aplankyti Lietuvą ir Kauną su šeimomis. 2024 metų gegužę Kauną planuoja aplankyti Yaotsu švietimo departamento vadovas p. Katsuyoshi Shamoto, kuris išreiškė norą susipažinti su Kauno savivaldybės švietimo skyriumi, švietimo inovacijų centru, Jurgio Dobkevičiaus progimnazija ir kitomis švietimo įstaigomis.

Reikia pasidžiaugti, kad Japonijoje esame laukiami ir šiltai sutinkami. Džiugu, kad Lietuvos ir Japonijos ryšiai stiprėja, o Kaunas tampa draugiškiausiu Japonijai miestu, kurio švietime ryški japoniškos kultūros ir švietimo kokybės gija.